Prostownica i jej skutki uboczne

To, że prostownica do włosów służy do ich wyprostowania, wiemy doskonale. Znacznie mniejsza grupa osób ma świadomość tego, jak bezpiecznie podejść do tej czynności, aby możliwie najpełniej zabezpieczyć swoje włosy przed zniszczeniem. Czy prostować włosy suche, czy mokre, jakich preparatów używać, jak zachować efekt gładkich włosów na dłużej? To tylko nieliczne pytania, które cisną się z ust posiadaczek prostownic…

Nie bez znaczenia jest typ prostownicy, jaką posiadamy. A że wybór jest ogromny, przekonać możemy się w każdym sklepie ze sprzętem AGD czy to stacjonarnym, czy internetowym.
Tak jak wiele modeli, tak wiele możliwości prostownica do włosów może posiadać. Do tych najważniejszych zaliczyć powinniśmy posiadanie ceramicznych płytek oraz funkcję regulowania temperatury, co daje możliwość dostosowania jej do naszych włosów (wiadomo bowiem, że im wyższa temperatura, tym większe ryzyko osłabienia włosów).

bardzo długie proste włosy długa fryzura z cienkich włosów

Decydując się na prostowanie włosów, należy też zaopatrzyć się w preparaty, które ochronią włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Kosmetyki takie noszą nazwę termoochronnych i pozostawiają na włosach niewidzialny płaszcz ochronny. Najczęściej mają one postać lotionu lub toniku.
Warto mieć świadomość, że prostownica niszczy włosy. Pod jej wpływem stają się matowe, cieńsze i suche, zaś końcówki rozdwojone.

Prostowanie włosów – krok po kroku

Zakładamy, że prostować będziemy świeżo umyte włosy, wobec czego zabieg rozpoczynamy właśnie od tej czynności. Sięgamy po szampon adekwatnie do rodzaju włosów, używając po nim koniecznie odżywkę do włosów.
Jeśli nie zmagamy się z łupieżem, dobrym sposobem będzie wybranie kosmetyków o właściwościach wygładzających, które ułatwią pracę prostownicy.

Przed użyciem prostownicy odradza się wykorzystywanie pianki, która mogłaby obciążyć włosy a przy tym je posklejać.

Kiedy włosy są suche, wysuszone naturalnie lub przy użyciu suszarki, wszystkie włosy należy podzielić na pasma. Przydatne okażą się spinki. Każde pasmo, przed poddaniem go działaniu wysokiej temperatury, należy spryskać kosmetykiem termoochronnym. Dzięki temu włosy zostaną ochronione i zyskają piękny połysk. Wiele tego typu preparatów przedłuża też efekt wyprostowanych włosów.

Prostując włosy pomiędzy płytki, należy wkładać niewielkie pasma, przeciągając na całej ich długości włosy. Ruch ten powinien być powolny. Jeśli pasmo nie wyprostowało się należycie, czynność tę można powtórzyć.

długa prosta fryzura z przedziałkiem na środku długie falujące końcówki na prostych włosach

Prostując włosy, należy zachować ostrożność, by się nie poparzyć. Odkładając ją, zwróćmy uwagę, czy nagrzane płytki nie dotykają sztucznego tworzywa, dojść mogłoby w ten sposób do zniszczenia czegoś.

długie proste brązowe włosy krótka fryzura prostych włosów

Wyprostowane włosy od nasady po końce należy ułożyć, a więc nadać fryzurze określonego kształtu⁣, a następnie utrwalić lakierem. Preparat ten nie tylko utrwali fryzurę, ale również ochroni włosy przed wilgocią.

proste włosy blond do ramion proste włosy z grzywką

Przydatne akcesoria:

  • wąski grzebyk – podtrzymasz i rozczeszesz nim pasmo przygotowane do wyprostowania,
  • szampon wygładzający włosy – ułatwi on zadanie prostownicy, wygładzając włosy,
  • preparaty termoochronne – zabezpieczą włosy przed działaniem wysokiej temperatury,
  • pokrowiec na prostownicę – zakupując urządzenie, warto zwrócić uwagę na przydatne akcesoria, w tym wypadku jest to pokrowiec, który ochroni prostownicę przed uszkodzeniem w czasie podróży. Do pokrowca takiego można włożyć jeszcze ciepłą prostownicę, chroniąc tym samym jej otoczenie oraz ją samą przed zniszczeniem.